Drugi sezon MROS-u rozpoczęty.

Obecnie przekazuję informację o najbliższych planach orkiestry, o których warto wiedzieć a w jej koncertach wziąć udział.

dr Jan Gładysz
event
10/7/2022

O działalności Międzyszkolnej Regionalnej Orkiestry Symfonicznej, która swoje miejsce pracy ma w uroczym i ważnym dla kultury muzycznej miejscu związanym z osobą I.J. Paderewskiego, czyli w Kąśnej Dolnej czytelnicy lokalnej prasy mieli już okazję się. Obecnie przekazuję informację o najbliższych planach orkiestry, o których warto wiedzieć a w jej koncertach wziąć udział. Zatem po kolei.

Jeszcze nie zakończył się pierwszy rok wspólnego muzykowania uczniów pochodzących z różnych szkół muzycznych Małopolski (nieliczni są również z tuchowskiej placówki) a już ogłoszono nowy nabór do zespołu. Przesłuchania odbyły się w dwóch terminach 15 czerwca i 4 lipca. Zgłosiło się na nie 79 osób z których znów wybrano najlepszych z najlepszych. Trzeba dodać, że rekrutacja jest bardzo wymagająca; należy przedstawić wybrany utwór ze swojego repertuaru, następnie zaprezentować tzw. orkiestrówkę, czyli stosowną do instrumentu partię z utworu orkiestrowego, którą kandydat otrzymuje wcześniej i ostatnie, chyba najbardziej stresujące zadanie, to muzyczne czytanie a’vista, na które przeznaczono krótki czas do indywidualnego przygotowania. Dodatkowo chętni do orkiestry przechodzą mały sprawdzian z języka obcego (najczęściej angielski, czasem niemiecki a nawet hiszpański) co się bardzo przydaje na orkiestrowych warsztatach, prowadzonych również przez dyrygentów z zagranicy. Decyzją komisji do orkiestry przyjęto 44 osoby w tym 30-stu grających na instrumentach smyczkowych a 14-stu na dętych. Po raz pierwszy pojawiły się w orkiestrze waltornie, co jest bardzo istotne w realizacji utworów klasycznych. Do zespołu zgłosiła się również osoba grająca na harfie co jest  ewenementem a zespołowi dzięki temu rozszerzył się wachlarz repertuarowy.

Wszyscy muzycy spotkają się na warsztatach, które zaplanowano na lipcowe (od 25-29) i sierpniowe (od 1-5) dni. Prowadzić je będą uznani mistrzowie batuty: Janusz Przybylski z Warszawy (prof. UFCh), Jacek Rogala z Kielc (dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej), Nick Ost (dyrektor muzyczny Musikklaget Brage, Vatne Hornmusikklag, Vestrefjord Musikkorps i Hasund og Dimnøy Ungdomkorps w Norwegii), Joanna N Ślusarczyk (laureatka Międzynarodowego Konkursu La Maestra w Paryżu) oraz Waldemar Groń (dyrygent MROS). W próbach sekcyjnych wspomagać ich będą nauczyciele – kierownicy sekcji – w SM w Domosławicach: Aleksandra Rżany, Wioletta Synycja, Bartosz Dąbrowski, Andrzej Drażnycia. Wraz z warsztatami będzie prowadzony równolegle kurs mistrzowski dla młodych dyrygentów. Jako nagrodę główną dla zwycięzcy organizatorzy przewidzieli poprowadzenie koncertu 27 września br. Nad całością czuwać będzie jak dobry tata, spiritus movens projektu, dyrektor Kazimierz Wojnicki, pomysłodawca orkiestrowej idei i współpracujący z nim przedstawiciele placówek artystycznych biorący udział w tym przedsięwzięciu. Więcej na temat projektu, warsztatów, dyrygentów i konkursu znajdziemy na stronie MROS malopolska. Zapraszam do lektury.

Ps. Na zakończenie pierwszego roku pracy, 9 lipca Szkolna Orkiestra z Domosławic wzmocniona muzykami z MROS-u zagrała na zaproszenie włodarzy Radłowa z okazji Dni Miejscowości. Tym samym zamknął się pierwszy rok jej działalności.

Podziel się tym artykułem.