Dwa w jednym czyli o warsztatach MROS AD 2022.

W dniach 26.07 do 5.08 br. w Dworku mistrza Paderewskiego trwały już drugie warsztaty zorganizowane dla Międzyszkolnej Regionalnej Orkiestry Symfonicznej. Ten funkcjonujący dopiero jeden rok zespół pasjonatów muzyki po kolejnym naborze przygotowuje się do drugiego sezonu.

dr Jan Gładysz
event
8/9/2022

W dniach 26.07 do 5.08 br. w Dworku mistrza Paderewskiego trwały już drugie warsztaty zorganizowane dla Międzyszkolnej Regionalnej Orkiestry Symfonicznej. Ten funkcjonujący dopiero jeden rok zespół pasjonatów muzyki po kolejnym naborze przygotowuje się do drugiego sezonu działalności. Zaproszenie do prowadzenia zajęć z młodymi muzykami orkiestry przyjęli Janusz Przybylski - profesor Uniwersytetu Fr. Chopina w Warszawie, Jacek Rogala - dyrektor artystyczny Filharmonii Świętokrzyskiej, Nick Ost - dyrektor muzyczny placówek artystycznych w Norwegii i Joanna N Ślusarczyk - polska laureatka Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego La Maestra w Paryżu oraz Waldemar Groń - dyrygent MROS.

Pierwszy tydzień upłynął na pracy w sekcjach i rozczytaniu zaplanowanego  repertuaru na który złożyły się: J. Haydna - Symfonia nr 94 "Niespodzianka" cz. II i Symfonia nr 104 cz. I oraz F. Schuberta - V Symfonia B-dur. W. Gronia w tym działaniu wspomagali nauczyciele domosławickiej placówki; v-ce dyrektor Aleksandra Rżany, Wioletta Synycja i Andrzej Drażnycja oraz Ilona Latocha-Dylewska, dyrektor SM w Brzesku.

Aleksandra Rżany prowadząca próbę sekcyjną.

Tydzień drugi to bardzo intensywne próby całego zespołu prowadzone przez zaproszonych dyrygentów oraz studentów tego kierunku. Bowiem podczas tegorocznych warsztatów dla orkiestry odrębne spotkania mieli również młodzi adepci batuty w ramach Letnich Konfrontacji Debiutujących Dyrygentów. Z taką ciekawą propozycją do muzycznego środowiska akademickiego w Polsce wyszedł Zarząd MROS wyznaczając jako nagrodę poprowadzenie wrześniowego koncertu orkiestry MROS w Europejskim Centrum Muzyki im. K. Pendereckiego w Lusławicach. Zgłosiło się nań 5 (aż, tylko?) uczestników z dwóch polskich uczelni; Akademii Muzycznych w Poznaniu i we Wrocławiu. W zajęciach podzielonych na dwie części najpierw debiutanci przygotowywali się pod kierunkiem Profesorów prowadzących zajęcia w Dworku Paderewskiego, gdzie w rolę orkiestry wcielił się rewelacyjnie akompaniujący na fortepianie Karol Niezgoda, również nauczyciel SM w Domosławicach (notabene otrzymał dyplom uznania) a następnie także pod czujnym okiem mistrzów batuty realizowali swoje pomysły na orkiestrowym zespole, żywo reagującym na ruch dyrygenta. To bardzo interesujące, że tak młody zespół nabywa już na początku swojej działalności umiejętności współpracy z różnymi dyrygentami. Podczas tych warsztatów MROS miał ich dziesięciu! Zdaniem komisji oceniającej, w skład której wchodzili Profesorowie prowadzący, akompaniator i zespół orkiestry najlepszym uczestnikiem Konfrontacji został wybrany Piotr Bywalec z AM we Wrocławiu.  Dodatkowo uhonorowano nagrodą zadyrygowania w Lusławicach Stanisława Niedźwiedzia, który również zdobył nagrodę orkiestry i Magdę Fahmi Amin.

prof. Janusz Przybylski podczas zajęć z Piotrem Bywalcem - uczestnikiem kursów dyrygenckich.

W codziennej pracy nie zabrakło roboczych rozmów z prowadzącymi, studentami, członkami orkiestry i ich rodzicami. Ich spostrzeżenia przedstawione są w formie wypowiedzi na końcu elaboratu. Wynika z nich jedno ważne stwierdzenie że; idea gromadzenia na wspólnej pracy uczniów różnych szkół muzycznych przyjętych do MROS w drodze rekrutacji daje im wyjątkową szansę na muzykowanie ubogacające i rozwijające ich dotychczasowe indywidualne umiejętności. Nic tak przecież nie kształci charakteru człowieka jak zdolność do współpracy oraz wzajemne słuchanie siebie w poszczególnych sekcjach orkiestry i w całym zespole. Aby to wszystko zagrało na przysłowiowym „wysokim c” młodzi ludzie drogą prób i przezwyciężań samych siebie muszą tworzyć jeden precyzyjnie pracujący organizm. Radością napawa fakt, że to się dzieje i z każdym występem nabiera pełnych barw. Dodatkowym, niewymiernym efektem tej współpracy są zawierane przyjaźnie, kontakty między członkami orkiestry w czasie całego roku, nie tylko podczas prób i pytanie: czemu to tak szybko zleciało? Trzeba czekać cały rok aby móc znów być ze sobą dłużej.

dr hab. Jacek Rogala podczas próby z MROS Małoposka

Niezmierzalną radością dla nas (Zarządu) jest niesamowita życzliwość dyrektora Centrum Paderewskiego, p. Łukasza Gaja i Pracowników, którzy użyczając miejsca dla działań orkiestry przyjmują również naszych gości, służą pomocą w każdej sytuacji i czynią to z uśmiechem i empatią. Jak wspomniałem, tegoroczne warsztaty odbyły się w innej, rozbudowanej formule, która dała szansę codziennej pracy z orkiestrą studentom dyrygentury. To i dla nich nowe, jeśli chodzi o ilość zajęć, doświadczenie przy równoczesnym kontakcie z tuzami polskiej i światowej batuty.

Nick Ost podczas próby MROS Małopolska

Organizacyjnie i logistycznie w zasadzie wszystko przebiegało zgodnie z planem. Trzeba napisać, że tradycyjnie świetnie spisywała się „orkiestra stołówkowa” dowożąc smaczne obiady z niezawodnym kierowcą p. Janem. Wspólne posiłki to też przykład kolejnej, równie ważnej integracji członków orkiestry, tym razem przy stole. Żałować należy, że z powodu niedostatecznych funduszy nie było posiłku wieńczącego dzień pracy, podczas którego uczestnicy na świeżo dzielili się między sobą wrażeniami z prób. Jestem przekonany, że kolejnych latach można by temu zaradzić w bardzo prosty sposób; każdy wieczór mogą obstawić władze poszczególnych miejscowości w których uczniami szkół muzycznych są członkowie MROS. Jest to przecież doskonała promocja miejsca i zaszczyt, że w tej orkiestrze jest nasz człowiek a dla miasta czy gminy żaden znaczący wydatek.  Panie i Panowie Prezydenci, Burmistrzowie i Wójtowie liczymy na Waszą pomoc w kolejnych latach.

Joanna Natalia Ślusarczyk podczas próby z MROS Małopolska

W czasie warsztatów swoich uczniów odwiedzili dyrektorzy Elżbieta Hoffman (SM Trzciana) i Beata Mietka (SM Czasław) oraz piszący te słowa. Dla młodych muzyków to wyraźny sygnał, że ich starania, ćwiczenie i zaangażowanie jest dostrzeżone i ważne również dla szkoły , która reprezentują. I tym razem nie zabrakło słodyczy i ciasteczek. Idealna pogoda sprzyjała relaksującym spacerom po coraz piękniej prezentującym się parku dworskim i rozmyślaniom nad sporym „oczkiem wodnym” przy muzyce szumiących fal, wiejącego wiatru, śpiewu ptaków i brzęczeniu owadów.

dr Waldemar Groń podczas zajęć z orkiestrą w ramach kursów dyrygenckich (Stanisław Niedźwiedź)

Na zakończenie warsztatów zabrakło jednak prezentacji efektów tej pracy, czyli koncertu, na który chętnie przyjechaliby rodzice, o czym wspominali w późniejszych rozmowach. Trzeba wierzyć, że następnym razem uda się go zrealizować. Zatem po owocnej wakacyjnej pracy MROS Małopolska zaprasza na swoje koncerty. Pierwszy już 27 września w Europejskim Centrum Muzyki im. K. Pendereckiego w Lusławicach o godz. 18.00. O kolejnych będziemy informować z wyprzedzeniem. Do zobaczenia w Lusławicach.

Podziel się tym artykułem.