Zjawiskowa Orkiestra Symfoniczna na południu Polski.

Otóż 9 lutego na spotkaniu w Kąśnej Dolnej w obecności dyrektora Centrum Paderewskiego został podpisany list intencyjny o powstaniu MROS Małopolska.

dr Jan Gładysz
event
19/8/2021

Idea.

Nie da się ukryć, że panująca pandemia i związane z nią obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne fatalnie wpływają na proces edukacji młodego człowieka a tym bardziej edukacji artystycznej. Zadziwia fakt spowolnienia wszelkich działań, aby dzieci i młodzież zainteresowana grą na instrumentach mogły w ramach przestrzegania obowiązujących zasad i przepisów sanitarnych mogły regularnie uczęszczać na indywidualne lekcje gry podczas których relacja uczeń – nauczyciel minimalizuje do granic możliwości ryzyko zakażenia. Tym bardziej godna uwagi jest idea której realizacje dyrektorom SM I i II st. południowej Polski z Bobowej, Brzeska, Czasławia, Gorlic, Korzennej, Trzciany, Tuchowa i Żegociny zaproponował prowadzący placówkę artystyczną w Domosławicach (gmina Czchów) dyrektor Kazimierz Wojnicki. Otóż 9 lutego na spotkaniu w Kąśnej Dolnej w obecności dyrektora Centrum Paderewskiego został podpisany list intencyjny o powstaniu Międzyszkolnej Regionalnej Orkiestry Symfonicznej (MROS) MAŁOPOLSKA. W jej skład wchodzą uczniowie i absolwenci tych szkół oraz innych placówek w regionie, którzy pozytywnie przejdą przez rekrutacje, której terminy ustalono na 9-10 czerwca i 1 lipca b.r.

Działanie.

Na przesłuchania do MROS-u zgłosiło się blisko 100 chętnych z których pozytywną weryfikację przeszło prawie 60 młodych muzyków. I zaczęło się. Rada MROS-u przyjęła propozycję dyrektora CP, Łukasza Gaja aby w okresie wakacyjnym zrobić warsztaty orkiestrowe w Kąśnej Dolnej. Do ich prowadzenia zostali zaproszeni znani dyrygenci z Polski; Tomasz Bugaj i Janusz Przybylski z Warszawy oraz Nick Ost z Norwegii.

Bardzo szybko zmaterializowała się idea powstania Międzyszkolnej Regionalnej Orkiestry Symfonicznej MAŁOPOLSKA. Po przyjęciu propozycji dyrektora SM I st. w Domosławicach, Kazimierza Wojnickiego i podpisaniu listu intencyjnego przez dyrektorów 9 Szkół Muzycznych I st. (z Bobowej, Brzeska, Czasławia, Gorlic, Korzennej, Trzciany, Tuchowa i Żegociny) 9 lutego na spotkaniu w Kąśnej Dolnej bardzo szybko ustalono terminy rekrutacji (9 i 10 czerwca oraz 1 lipca) na które zgłosiło się blisko 90 chętnych. Duża w tej mierze zasługa dyrektora Centrum Paderewskiego, Łukasza Gaja, który udostępnił sale Dworku Paderewskiego najpierw na przesłuchania a potem zapewnił możliwość przeprowadzenia warsztatów w Stodole Koncertowej w dniach 27.07-06.08.2021 r. Operatywność działań dyrektora Wojnickiego (pozytywnie rozpatrzone wnioski o dotacje) zabezpieczyła finansową i logistyczną stronę przedsięwzięcia. I tak 26 lipca o godz. 10.00 w Szkole Muzycznej im. Ks. Józefa Tischnera ruszyły warsztaty nowopowstałej Międzyszkolnej/Młodzieżowej Regionalnej Orkiestry Symfonicznej MAŁOPOLSKA. Inicjator przedsięwzięcia i spiritus movens całej akcji w serdecznych słowach powitał Uczniów reprezentujących 7 Szkół Muzycznych w naszym regionie, którzy zakwalifikowali się do zespołu oraz ich Rodziców i Nauczycieli. Wyraził radość, że idea, która ma w zamyśle służyć rozwojowi młodego i uzdolnionego człowieka doczekała się fazy realizacji. Podziękował też wszystkim, którzy stawili się na przesłuchania rekrutacyjne prowadzone w czerwcu i lipcu br. gratulując im pasji i zaangażowania, szczególnie w tak niezwykłych warunkach kształcenia jakie miały miejsce podczas pandemii od kwietnia 2020 r. W sposób szczególny podziękował dyrekcjom szkół zaangażowanych w projekt i zaapelował o obecność podczas poszczególnych warsztatowych dni podkreślając wychowawczą stronę takiej aktywności. Wyraził również przekonanie, że założone cele: integracji uczniowskiego środowiska muzycznego południowej Polski jak również kształcenie umiejętności współpracy obok doskonalenia muzycznych interpretacji i techniki mają doskonałe warunki do przeprowadzenia.

Program 2 tygodniowych zajęć przestawiła Aleksandra Rżany, nauczyciel SM I st. w Domosławicach i kierownik sekcji smyczkowej. Ich przebieg był następujący: w pierwszym tygodniu warsztatów (26-30 lipca) próby w sekcjach instrumentalnych (poniedziałek i piątek) były przeprowadzone w SM Domosławicach. Prowadzili je nauczyciele SM I st. z Domosławic i Tuchowa: . mgr Bartosz Dąbrowski, mgr Andrij Drażnycia, mgr Wioletta Synycja, mgr Aleksandra Rżany oraz dr Waldemar Groń. Natomiast całym składem orkiestry od wtorku do czwartku zaopiekował się prof. Tomasz Bugaj z Warszawy w stodole koncertowej w Kąśnej Dolnej. O wielkim zaangażowaniu się w projekt młodych artystów niech świadczy fakt, że uczniowie sporą ilość czasu przeznaczonego na posiłki i relaks wykorzystywali na …. indywidualne ćwiczenie i rozmowy w grupach sekcyjnych o ćwiczonych utworach. A zadanie mieli nie byle jakie: Symfonia h-moll F. Schuberta zwana „Niedokończoną” oraz uwertura do opery Don Giovanni W. A. Mozarta to stały repertuar wielu orkiestr. W drugim tygodniu zajęć orkiestrowych próby prowadzili: prof. Janusz Przybylski (poniedziałek i wtorek) oraz prof. Nick Ost z Norwegii (środa i czwartek), któremu towarzyszyła polska dyrygent młodego pokolenia ….. Znakomici dyrygenci pracowali nad zaplanowanymi przez organizatorów utworami doskonaląc ich wykonanie. W piątek, ostatni dzień warsztatów poświęcono na generalną próbę przed pierwszym koncertem, który MROS MAŁOPOLSKA pod dyrekcją Waldemara Gronia zagrał dla wyjątkowych słuchaczy; swoich Rodziców i Bliskich. Uzupełnieniem warsztatowych ćwiczeń były zajęcia z muzykoterapii i mindfulness prowadzone przez Katarzynę Sałapę z SM w Domosławicach, spotkanie z dyrektorem CP Łukaszem Gajem, który mówił o funkcjonowaniu instytucji kultury oraz wizyta w Europejskim Centrum Muzyki K. Pendereckiego w Lusławicach po którym  oprowadzał dyrektor Adam Balas. Dodatkowym atutem było dwujęzyczne prowadzenie warsztatów w celu zaznajomienia młodych muzyków z terminami muzycznymi w języku angielskim.  

Przedstawiając przebieg warsztatów nie sposób nie wspomnieć o zapleczu. O ich lokalizacji już pisałem na początku artykułu. W tym miejscu głęboki ukłon należy się wyjątkowemu zespołowi z Zespołu Szkół i Przedszkola w Domosławicach, którego instrumentami są … naczynia kuchenne a miejscem ćwiczeń kuchnia i stołówka szkolna. Uczestnicy warsztatów mieli zapewnione dwa ciepłe posiłki dziennie – obiad i kolację, które nadzwyczaj smacznie przygotowywały Panie pracujące w kuchni a które z punktualnością pociągów z czasów Paderewskiego przywoził do Kąśnej szkolnym busikiem kierowca szkolny, p. Jan razem z obsługą. I choć się mówi, że nie samym chlebem żyje człowiek to jednak bez wzmocnienia sił fizycznych nie byłaby możliwa tak intensywna praca związana z ćwiczeniem i próbami. Zwykle ogólnie dziękuje się zapleczu organizacyjnemu, tymczasem ja wymienię te osoby chociaż z imienia: dwóm Paniom Mariom z domosławickiej kuchni oraz wspomagającym je p. Magdalenie, p. Renacie i p. Monice  na co dzień pracujących w administracji i obsłudze szkoły przekazuję słowa serdecznej wdzięczności;  drogie i bezcenne Panie - wielkie dzięki nie tylko za te smakowitości domowej kuchni ale również za uśmiech i życzliwość, którą nas obdarzałyście. Słowa podziękowań należą się także pracownikom „hotelu Paderewskiego” w Kąśnej Dolnej, którzy służyli nam pomocą. Ważnym elementem warsztatów była obecność przedstawicieli szkół uczestniczących w projekcie. Uczestnicy z radością witali swoich dyrektorów pojawiających się na próbach i z uwagą obserwujących poczynania młodych muzyków. Naturalnie, spiritus movens przedsięwzięcia, dyr. K. Wojnicki z ojcowską troską czuwał tam codziennie, ogarniając swoim bystrym okiem wszystkie elementy tej wyjątkowej na ogólnopolską skalę muzycznej układanki. W kolejnych dniach towarzyszyli mu dyrektorzy SM I st.: Ilona Latocha-Dylewska z Brzeska, Elżbieta Hoffman z Trzciany, Henryk Rąpała z Gorlic oraz Jan Gładysz, były dyrektor SM I st. w Tuchowie. Miłym akcentem ich pobytu były przywożone dla Uczestników warsztatów ….. słodycze. W kuluarowych rozmowach akcentowano trafność przedsięwzięcia, szybką integrację uczniów z różnych szkół, umiejętność słuchania i realizowania uwag dyrygentów prowadzących warsztaty ale i równocześnie doskonały kontakt tuzów tej dziedziny sztuki z tak młodymi, niejednokrotnie po raz pierwszy grającymi w orkiestrze instrumentalistami. Jako przykład niech posłuży wypowiedź jednego z uczestników po wspólnej fotografii, który podszedł do maestra batuty i powiedział: chciałbym Panu coś ofiarować na pamiątkę ale nic nie mam. Proszę przyjąć chociaż moje serdeczne podziękowania. Cieszę się, że tu jestem. Pozostaje nam czekać na pierwszy oficjalny występ orkiestry, który planowany jest na październik.

Ps. Warto nadmienić, że czwórka muzyków jest ze Szkoły Muzycznej I st. w Tuchowie. Są to: Zuzanna Górka (klasa K. Puta), Tymoteusz Marcinek i Gabriela Smosna (klasa Wioletty Synycji) oraz absolwent tuchowskiej placówki, obecnie uczeń SM II st. w Krakowie Marian Witek (klasa Piotra Marciaka). Wszyscy grają na skrzypcach.

Podziel się tym artykułem.