mgr Grażyna Zubik

Airis String Quartet. Szkoła Muzyczna I stopnia im. ks. prof. Józefa Tischnera w Domosławicach.

Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w Szkole Muzycznej im. Artura Malawskiego w Przemyślu w klasie mgr Krzysztofa Nowińskiego i mgr Andrzeja Gurama, a następnie kontynuowała na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dr hab. Piotra Tarcholika. Jest także absolwentką Uniwersytetu Muzycznego i Sztuk Scenicznych w Wiedniu w klasie kameralnej prof. Johanessa Meissla, Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Antwerpii w klasie skrzypiec prof. Tatiany Samouil i prof. Benjamina Braude oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie kameralnej dr Piotra Szumieła. Kształciła się także jako contract-student w holenderskim ARTez Konserwatorium w Zwolle w klasie skrzypiec prof. Sary Kapustin i w klasie kameralnej prof. Jeroena Reulinga oraz na licznych kursach mistrzowskich w kraju i z granicą. Od 2013 roku prowadzi działalność pedagogiczną w Szkole Muzycznej I stopnia w Domosławicach.

Grażyna Zubik jest laureatką stypendiów Młoda Polska, Windish Kammermusik Preis oraz programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego takich jak „Kolekcje zamówienia kompozytorskie” oraz „Artysta-rezydent”. Ma w swoim dorobku także liczne nagrody zdobyte na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach  kameralnych, m.in. II nagrodę na II Podkarpackim Konkursie Zespołów Kameralnych w Rzeszowie,  Grand prix na International Master Competition for Musical Teachers w Warszawie, III Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym na Malcie, Nagroda Specjalna za wykonanie dzieł XX- wiecznych na II Międzynarodowym Konkursie kwartetów Smyczkowych im. K. Szymanowskiego w Katowicach  oraz Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie dzieła Krzysztofa Pendereckiego na II Międzynarodowym Konkursie Kameralnym im. L. van Beethovena w Lusławicach.

Grażyna Zubik prowadzi aktywną działalność koncertową jako druga skrzypaczka Airis String Quartet, jednego z najbardziej interesujących zespołów młodego pokolenia w Polsce, ale także w innych zespołach kameralnych oraz orkiestrach np. Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Sinfonietta Cracovia, CORDACracovia, Polish Art Philharmonic. Brała udział w licznych nagraniach CD i DVD jako członek wymienionych orkiestr i jako kameralistka, będących wynikiem współpracy z takimi kompozytorami jak Krzysztof Penderecki, Zbigniew Bujarski, Miłosz Bembinow, Michał Lorenc, Bartosz Chajdecki, Łukasz Pieprzyk, H.J. Botor, Clarck Nichols, Anders Koppel i Michał Dobrzyńskie i wielu innych.

Od 2005 roku jest stałym członkiem Przemyskiej Orkiestry Kameralnej pełniąc funkcję lidera sekcji II skrzypiec. Jako członkini orkiestr i kameralistka koncertowała w Niemczech, Norwegii, Francji, Holandii, Belgii, Austrii, Włoszech, Litwie, Szwecji, Norwegii, Danii, Anglii, Chinach, USA, Kanadzie.