Joanna Natalia Ślusarczyk

Laureatka Międzynarodowego Konkursu La Maestra w Paryżu.

Polska dyrygentka, laureatka wielu nagród na Międzynarodowych Konkursach Dyrygenckich. W marcu 2022 roku zdobyła II Miejsce na największym konkursie dyrygenckim dla kobiet „La Maestra Competition” w Paryżu. Podczas konkursu otrzymała także dwie Nagrody Specjalne: „French Concert Halls and Orchestras Commitee Prize” oraz „European Concert Hall Organization – Echo Prize”.

Joanna Natalia Ślusarczyk jest także laureatką II Miejsca na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim „Jeunesses Musicales” w Bukareszcie (sierpień 2018) oraz III Miejsca na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim „First European Union International Conducting Competition” w Sofii (styczeń 2018, Bułgaria). W kwietniu 2018 roku zdobyła I Miejsce na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim „London Classical Soloists Conducting Competition” w Londynie. Otrzymała również Specjalne Wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie „The BMW International Conducting Masterclass and Competition” w Esposende (kwiecień 2018, Portugalia).

W sierpniu 2019 roku została Laureatką Nagrody Głównej „Rotary Club Siena” przyznanej przez maestro Daniele Gattiego w ramach Festiwalu „Accademia Musicale Chigiana” we Włoszech. Jest także zwyciężczynią międzynarodowych przesłuchań dyrygenckich w Budapeszcie, podczas których dostała się do Programu Mentorskiego Petera Eötvösa na sezon 2020/2021 (kwiecień 2019, Węgry). W marcu 2022 została wybrana do kolejnych dwóch programów mentorskich: „Taki Alsop Conducting Fellowship Mentoring Program” i „La Maestra Academy 2022-2024”.

W sezonie artystycznym 2018-2019 pełniła funkcję Dyrygenta-Rezydenta Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach. Absolwentka Dyrygentury Symfoniczno-Operowej na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie maestro Mirosława Jacka Błaszczyka (dyplom z wyróżnieniem). Jest również absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie (dyplom z wyróżnieniem).

Poza licznymi koncertami w kraju, dyrygowała również w Stanach Zjednoczonych (Illinois, Ohio), Rosji (Syberia), Izraelu, Norwegii, Islandii, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Francji, Niemczech, we Włoszech, Bułgarii, Rumunii, na Węgrzech i na Ukrainie. Występowała między innymi z takimi orkiestrami jak: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Śląskiej, Opery i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonii Zielonogórskiej, Paris Mozart Orchestra, Bucharest Symphony Orchestra, Danubia Orchestra Óbuda, Chorakademiei Orchesterakademie WDR w Kolonii, Moldova Philharmonic Iasi, London Classical Soloists, Orquestra Clássica do Sul, Orquestra da Costa Atlantica, Pazardjik Symphony Orchestra, Orchestra Giovanile Italiana.

Swoje umiejętności doskonaliła na mistrzowskich kursach dyrygenckich – zarówno w Polsce jak i za granicą – w klasie mistrzowskiej maestro Daniele Gattiego we Włoszech, Colina Mettersa w Londynie, Achima Holuba – również w Londynie, Luisa M. Clementiego w Portugalii, Jonathana Bretta w Budapeszcie. W latach 2012-2014 była finalistką trzech edycji Międzynarodowych Kursów Dyrygenckich prowadzonych kolejno przez maestro Tadeusza Strugałę, Gabriela Chmurę oraz Jacka Kaspszyka. Jest założycielem i kierownikiem artystycznym Małopolskiej Orkiestry Kameralnej, a także dyrygentem Krakowskiej Młodej Orkiestry Kameralnej, z którą odbyła kilka zagranicznych tras koncertowych.

Uhonorowana została między innymi „Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”, „Stypendium Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa”, „Stypendium Małopolskiej Fundacji Stypendialnej Sapere Auso”, a także „Nagrodą Główną Powiatu Krakowskiego” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianiai ochrony kultury.