Waldemar Groń

I Dyrygent MROS Małopolska. Szkoła Muzyczna I stopnia im. ks. prof. Józefa Tischnera w Domosławicach.

Doktor sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej dyrygentura.

W krakowskiej Akademii Muzycznej studiował dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie profesora Tomasza Bugaja (dyplom z wyróżnieniem). Brał udział w dyrygenckich kursach mistrzowskich prowadzonych przez H. Rillinga, K. Masura, G. Chmurę, H. Williamsa i C. Mettersa.

Współpracował m. in. z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Operą Krakowską, Orkiestrą i Chórem Akademii Muzycznej w Krakowie, Filharmonią Gorzowską. W latach 2005-2007 roku współpracował z Orkiestrą Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Wojciecha Kilara w Rzeszowie, z którą koncertował m. in. w sali Filharmonii Rzeszowskiej. Z orkiestrą tą dokonał nagrania dla Radia Rzeszów.

W latach 2006-2007 współpracował z „Krakowską Młodą Filharmonią” działającą przy Zespole Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Nowej Hucie, prowadząc koncerty, m. in. podczas benefisu zorganizowanego przez PWST im. Hiolskiego w Krakowie z okazji 60. urodzin ówczesnego rektora, profesora Jerzego Stuhra, na którym gwiazdą wieczoru była Grażyna Brodzińska.

Od roku 2008 stale współpracuje z Krakowską Operą Kameralną będąc kierownikiem muzycznym spektakli Pieśni nad pieśniami do muzyki Ewy Korneckiej, Satiro e corisca T. Merullego, Śpiąca królewna i Dziadek do orzechów i król myszy P. Czajkowskiego. Prowadził także w tej instytucji przedstawienia intermezza komicznego Livietta e Tracollo, La serva padrona G. B. Pergolesiego oraz gale operowe.

Asystował m. in. Michaelowi Zilmowi podczas wykonania VI Symfonii a‑moll G. Mahlera. Uczestniczył także w przygotowaniach prowadzonych przez maestro M. Zilma mających na celu wykonanie koncertowe muzyki E. Griega do sztuki H. Ibsena Peer Gynt. Asystował również Tadeuszowi Wicherkowi oraz Zbigniewowi Gracy.

W 2011 roku uczestniczył w przygotowaniach do premiery światowej musicalu Mały Lord S. Markvika w Operze Krakowskiej.

W latach 2009-2012 podjął dalsze kształcenie w ramach Środowiskowych Studiów Doktoranckich w Akademii Muzycznej w Krakowie, które zakończył przeprowadzeniem przewodu doktorskiego z dyscypliny artystycznej dyrygentura pod kierunkiem cenionego polskiego dyrygenta profesora Janusza Przybylskiego.

Obecnie współpracuje z Zespołem Szkół i Przedszkola im. ks. prof. J. Tischnera w Domosławicach.

Działa także niezwykle aktywnie na polu amatorskich orkiestr dętych. Współpracował z wieloma orkiestrami dętymi, m. in. z Orkiestrą Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

im. J. Wybickiego w Warszawie oraz Reprezentacyjną Orkiestrą Kopalni Soli w Wieliczce.

Prowadzi warsztaty dla amatorskich orkiestr dętych, jak również uczestniczy jako juror w konkursach amatorskich orkiestr dętych organizowanych przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Od roku 2014 wykłada również dyrygowanie, pracę z partyturą oraz instrumentację na IV i V Studium dla Kapelmistrzów oraz Tamburmajorów zorganizowanym przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Jest autorem licznych opracowań i instrumentacji na orkiestry symfoniczne.